je absolventem Katedry designu ve Zlíně, kde v Ateliéru designu výrobků II. působil do loňského školního roku také jako asistent prof. Františka Buriana. V současné době pracuje v architektonickém studiu Ellement, kde navrhuje interiéry a nábytek, je autorem sportovních kolekcí lyží (Sporten) a jízdních kol (Superior).  Pro Designhelp, o.s. navrhlo osobní lampu FoLa (folding lamp).

koncept / Snažil jsem se vybrat z interiéru něco, k čemu mám blízký vztah a v nemocnici jej mohu vnímat jako atribut domova. Mým cílem bylo navrhnout osobní kus nábytku, něco jako „plyšák pro dospělé“.

materiál / laminovaný textil, LED diody

rozměry / 20 x 20 cm

inspirace / Moje žena

proces navrhování pro Design Help o.s. / Předměty byly navrhovány pro aukci, tedy pro abstraktního uživatele. Vycházím z předpokladu, že každý je potencionálním pacientem. Nechtěl jsem, aby byl výsledek nějak symbolizoval nebo byl formálně inspirován nemocnicí, ale spíše bytovým interiérem. Navrhovaný předmět měl plnit nějakou funkci i doma, před tím, než (což se snad ani nikdy nestane) se ocitne na plechovém stolku u trubkové postele. Nakonec vznikla lampička k posteli, která má dva módy svícení. První svítí dovnitř na sebe a odražené světlo je spíš poziční, druhý mód vznikne přehneme-li límec lampy tak, že osvětluje prostor před sebou. Pro jednoduchý transport je lampička rozložitelná a lze ji převézt z nemocnice zpět domů.

zkušenost s nemocničním prostředím / Osobní zkušenost mám jen z návštěv rodinných příslušníků nebo přátel, kteří byli hospitalizováni. Nechápu mánii vymalovávat všechny stěny v místnosti na podivné odstíny bledě zelené případně meruňkové barvy.  S tímto „fenoménem“ jsem se setkal snad ve všech zdravotnických zařízeních. Na koncepční přemýšlení o vzhledu a funkci společných prostor v nemocnici si popravdě nevzpomínám.

 

jak může design pomoci veřejným prostorům nemocnic / Na drobných příkladech realizací lze ředitelům nemocnic a vedoucím jejich oddělení ukázat, že stejně tak jako jsou oni specialisté ve svém oboru, existuje obor, který se specializuje na vytváření vlídného prostředí pro pacienty a jejich návštěvy. Prostředí také léčí!

kontakt /www.ellement.cz

logo_facebook_sml.jpg