V roce 2012 pozměnilo sdružení Design Help svou dosavadní strategii prodeje šperků z nemocničního materiálu a oslovilo sedm mladých designérů a designérských skupin s nabídkou vytvoření unikátních objektů. Protože návrhy již nebyly podmíněny recyklací, představí Design Help letos poprvé i jiné designérské realizace než šperky.

Motto sdružení „za nemocnice vlídnější“ se stalo inspirací pro Borise Klimka, Jana Pavézku, skupinu Muck i dvojici Pavel Polok a Michael Tomalík. První dva pojali své projekty jako příležitost k nenásilnému propojení domácího a nemocničního prostředí. Boris Klimek pracoval se základními symboly a navrhl knihovnu, která díky možnosti dvojího sestavení evokuje řadu domů v rozložené podobě, nebo červený kříž ve složené verzi. Vedle toho vytvořil Jan Pavézka intimní lampičku, kterou lze, podobně jako domácí talisman, jednoduše složit a převézt s sebou do nemocnice. Dvojice Michael Tomalík a Pavel Polok (automatt) ztvárnila šálek na kávu v podobě helikoptéry s přistávacím heliportem, jenž odlehčeně parafrázuje záchranářskou funkci jak helikoptéry, tak kávy. S vtipem a nadhledem se k úkolu postavila také nově vzniklá skupina MUCK (Kristýna Fránková, Romana Vyhnánková a Ondřej Červený), která navrhla kolekci tašek, jejichž ikonický motiv si může každý pacient vyšít sám, odpočinout si a odpoutat se od běžných starostí.
Téma neurologie se stalo společným pro duo Dechberoucí, Terezu Volnou a studio LLEV. Kolekce šesti broží Karly Olšákové a Kateřiny Matěchové (Dechberoucí) zpracovává téma míchy z netradičního materiálu – betonu doplněném nerezí. Oproti tomu Tereza Volná se při tvorbě čelenky přímo inspirovala zdravotnickým vybavením, konkrétně tvarem titanových lebečních náhrad, které ač při svém použití neviditelné, jsou samy o sobě téměř šperkem. Třetím šperkem letošní kolekce Design Help, o. s. je zlatý medailon se zirkony studia LLEV (Eva a Marcel Mochalovi) odkazující k paměťovému procesoru našeho mozku – Hippocampu, ke spletitým cestám naší nervové soustavy, i k významu zdraví v našem životě.

logo_facebook_sml.jpg